KINO 89+: Polska po przełomie okiem twórców i badaczy kina

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/KINO+89%2B%3A+Polska+po+prze%C5%82omie+okiem+tw%C3%B3rc%C3%B3w+i+badaczy+kina-132811
KINO 89+ to seria projekcji i rozmów, podczas których z perspektywy rodzimej kinematografii przyglądać można się temu, jak zmieniała się Polska, a jak sama filmowa forma i jakie mechanizmy organizowały codzienne życie po przełomie 1989 roku. Cykl ułożony jest tematami, które na warsztat najczęściej brali polscy twórcy: od nadchodzącego kapitalizmu, po pokolenie X, fenomen disco polo czy rozterki emigracyjne. Program uzupełniają projekcje kultowych filmów gatunkowych oraz spotkania z twórcami i badaczami m.in. socjologami, historykami, kulturoznawcami, filozofami. Wstęp wolny.

"Egoiści", mat. promocyjne 

Na pokazy i spotkania w ramach cyklu KINO 89+ aż do stycznia 2020 roku zapraszają jego twórcy: Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz. Razem z publicznością i wyjątkowymi gośćmi przyglądają się temu, jak zmieniał się nasz kraj i kino, jak ewoluowała forma filmowa, ale też jakie mechanizmy, dziś już dobrze widoczne z dystansu, kształtowały codzienne życie. Filmy zostały połączone w tematyczne bloki prezentujące najważniejsze sfery, które badało kino: od nadchodzącego kapitalizmu ("Dług" Krzysztofa Krauzego), przez zmiany na wsi ("Arizona" Ewy Borzęckiej), pokoleniowe doświadczenia ("Głośniej od bomb" Przemysława Wojcieszka), emigrację ("Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego), społeczne wykluczenie ("Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego), po wkraczający do polskich domów internet ("Sala samobójców" Jana Komasy).

Program uzupełniają projekcje najgłośniejszych filmów popularnych ("Psy" Władysława Pasikowskiego, "Kiler" Juliusza Machulskiego, "Młode wilki" Jarosława Żamojdy) – pozwoli to na lepsze zrozumienie, co w danym momencie bawiło i wzruszało widzów, ułatwi też zbudowanie pełniejszego obrazu polskiego kina po 1989 roku. Cyklowi towarzyszą rozmowy z twórcami oraz badaczami: socjologami, historykami, kulturoznawcami, filozofami, antropologami. Zastanowimy się, jak czas transformacji ukształtował kraj, w którym żyjemy dzisiaj.

Seanse i spotkania w ramach cyklu odbywają się w głównej siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Wstęp wolny.

W maju siedzibę FINA na warszawskim Służewie odwiedzą znakomici goście, m.in.: Mariusz Treliński i DJ Envee podczas wieczoru poświęconego pokoleniu X (projekcje "Egoistów" M. Trelińskiego i "Jednego dnia z życia Tomka Karata" M. Szumowskiej), a także Leszek Dawid i raper Vienio (spotkanie "Jakie życie taki rap, hip-hop po polsku" z projekcją "Blokersów" S. Latkowskiego i "Jesteś Bogiem" L. Dawida).

Więcej informacji o cyklu: http://nina.gov.pl/projekty/kino89/
  
Pokazy odbywają się co drugi wtorek (główny program cyklu) oraz w jeden piątek w miesiącu (kultowy piątek).

W maju w programie:

POKOLENIE X ǀ wtorek 7 maja godz.19.00
"Egoiści", reż. Mariusz Treliński, Polska 2000, 94 minuty
"Jeden dzień z życia Tomka Karata", reż. Małgorzata Szumowska, 1997, 27 minut

Przed projekcją spotkanie z Mariuszem Trelińskim i DJ-em Envee poprowadzi Kaja Klimek

MĘSKIE/ŻEŃSKIE ǀ wtorek 21 maja godz. 19.00
"Płynące wieżowce", reż. Tomasz Wasilewski, 2013, 93 minuty
"Sonda o kobietach", reż. Mateusz Głowacki, 2012, 29 minut
"Sonda o mężczyznach", reż. Mateusz Głowacki, 2014, 31 minut

Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z publicystą Krzysztofem Tomasikiem poprowadzi Tomasz Kolankiewicz

KULTOWY PIĄTEK: JAKIE ŻYCIE TAKI RAP, HIP-HOP PO POLSKU ǀ piątek 17 maja godz. 19.00
"Blokersi", reż. Sylwester Latkowski, 2001, 77 minut
"Jesteś Bogiem", reż. Leszek Dawid, 2012, 124 minuty

Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z reżyserem Leszkiem Dawidem i raperem Vienio poprowadzi Kaja Klimek

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones